YFS

Home My YFS
National Competitions

National Competitions (626)

 
The draw for the third round of the Scottish FA Youth Cup was made earlier today at Hampden Park.
 
The draw sees holders Rangers, who enjoyed a spectacular 5-0 win over their Old Firm rivals Celtic in the last round, face a trip to Dingwall to take on Ross County.
 
The third round also sees a Tayside derby as St Johnstone host Dundee United.
 
The full draw is as follows:
 
 
Aberdeen v Montrose

Bonnyrigg Rose v Inverness Caledonian Thistle
 
Fraserburgh v Heart of Midlothian
 
Greenock Morton v Hibernian
 
Kilmarnock v Queen’s Park
 
Queen of the South v Partick Thistle
 
Ross County v Rangers
 
St Johnstone v Dundee United
 
 
All ties are due to be played on the 6th December.
Saturday, 09 November 2019 20:12

SWF Youth Cup Finals 2019 - Match Centre

Written by
 
 
DVD & Photo Souvenirs
 
Bronze (£12) - Match DVD (full game, presentation and interviews) - includes P&P.
Silver (£18) - Match DVD, glossy photo print (6'x4') & photo keyring - includes P&P.
Gold (£28) - Match DVD x 2, boarded frame photo print (8'x6'), digital copy of full game and photo keyring - includes P&P.
 
Package
Your Team
 
 
Match Coverage
 
U13 Final | 10:30am
Celtic FC v Hamilton Academical
 
U15 Final | 1:30pm
Celtic FC v Rangers FC
 
Post Match | Match Report | Photo Gallery | Interview | Video Highlights
U17 Final | 4pm
Aberdeen FCL v Celtic FC 
 
Post Match | Match Report | Photo Gallery | Interview | Video Highlights
 
The draw for the third round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden Park on Wednesday.
 
The third round sees the number of teams left in the competition cut to just 32, with the exception of a few teams still to play their third round games.
 
The full draw is as follows:
 
 
EKFC Gold vs Busby Amateurs or Tower Hearts
 
Linwood Rangers or Greenock High School vs Inverclyde Amateurs
 
Pollok Juveniles or Rutherglen Glencairn JFC vs Finnart BC
 
Drumchapel United vs Arthurlie Juniors or Johnstone Burgh
 
Larkhall Thistle vs Wishaw WW or Gartcairn FA
 
Clyde FC vs Shettleston Juniors
 
Cambuslang Rangers or Antonine FC vs Kilwinning Rangers or Dalziel BC
 
Harmony Row vs Pollok FC or Gourock AFC
 
 
Good luck to all teams involved!
 
The draw for the fourth round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden Park on Wednesday.
 
The fourth round sees the number of teams left in the competition cut to just 32, with the exception of a few teams still to play their third round games.
 
The full draw is as follows:
 
 
AM Soccer Club or Largs Thistle vs Kirkintilloch Rob Roy or EKFC Blue
 
Forfar West End or Banchory Boys vs Fraserburgh Link Up Falcons
 
Clydebank FC vs Stenhousemuir FC
 
Ayr Boswell Colts vs Leith Athletic Colts
 
St Peters FC vs St Andrews BC Reds
 
Baljaffray Inter vs Cambuslang Rangers or Edinburgh City
 
Mill United vs Rothes Juniors
 
Spartans FC Youth vs Letham SC Tangerines
 
Glenvale AFC vs Thornton Hibs
 
Braehead FC or Airdrieonians FC BC vs Arbroath CSC or Drumsagard FAC
 
Irvine United vs Fairmuir BC
 
Blackburn United CYFC vs Neilston Juniors Youth
 
Formartine United vs East Craigie Swifts
 
Weir Recreation AFC vs Valspar FC
 
Inverurie Locos vs Cove Youth FC
 
Vale of Leven vs Giffnock SC
 
 
All ties are due to be played on the weekend of the 16/17th November. Good luck to all teams involved!
 
The draw for the fourth round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden Park on Wednesday.
 
The fourth round sees the number of teams left in the competition cut to just 32, with the exception of a few teams still to play their third round games.
 
The full draw is as follows:
 
 
Bridgend BC or Portobello CFA vs Falkirk FCF Blue
 
Carnoustie Panmure vs Edinburgh City Whites
 
Wishaw WW vs Barrhead YFC Sky Blues
 
Johnstone Burgh vs Scone Thistle
 
Letham SC Tangerines or Bellfield Royals vs Westdyke CC
 
Cumbernauld Colts vs Gartcairn FA Blacks 
 
Fairmuir BC vs Dumbarton Riverside
 
Hillwood FC vs Dundee West
 
Kilwinning Rangers vs Tynecastle FC
 
Glenburn MWFC vs Houston United or Campsie FC
 
Westerton United vs Aberdour SDC
 
Monifieth Athletic vs Glenvale AFC
 
Hutchison Vale vs CBC Hilton
 
Hamilton Accies BC vs Barrhead YFC
 
Kennoway Star Hearts or Broxburn Diamonds vs Milton
 
Blantyre SA Black vs Claremont AFC
 
 
All ties are due to be played on the 16/17th November. Good luck to all teams involved!
 
The draw for the fourth round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden Park on Wednesday.
 
The fourth round sees the number of teams left in the competition cut to just 32, with the exception of a few teams still to play their third round games.
 
The full draw is as follows:
 
 
Motherwell FC CT or St Cadocs YC Saints vs Murieston United Blue
 
Forfar BC vs LK Galaxy
 
Bathgate Thistle Rovers vs Musselburgh Windsor 
 
Blue Brazil BC or Busby Amateurs vs Milton Rovers
 
Broxburn Athletic Colts vs Cumbernauld Colts FC
 
Thorn Athletic vs Kilwinning Rangers Blues
 
Kilsyth Athletic vs Mill United
 
Peebles FC vs Shettleston Juniors
 
Northstar CFC vs Dundee Celtic BC
 
Hampden BC vs Bridge of Earn or Kirkfield United
 
Hutchison Vale vs Glenrothes Athletic or Ferry Athletic
 
Milton Blacks vs Tynecastle FC or Galston YFC
 
Bridge of Don Thistle or Port Glasgow Orange vs Glenrothes Strollers or Larkhall Thistle Blue
 
Formartine United Youth or Dyce BC vs Westdyke CC
 
Glenvale AFC vs Dumbarton United
 
Dalry Thistle vs Coylton FC
 
 
All ties are due to be played on the weekend of the 16/17th November. Good luck to all teams involved!
 
The draw for the fourth round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden Park on Wednesday.
 
The fourth round sees the number of teams left in the competition cut to just 32, with the exception of a few teams still to play their third round games.
 
The full draw is as follows:
 
 
St Patricks SA vs Fairmuir BC
 
Banks O'Dee Albion vs Pro Football Academy
 
Galston YFC vs Cambusnethan Talbot CFC
 
Hutchison Vale vs West Park United
 
Gairdoch United or Bonnyton Thistle vs Hampden BC
 
Eddlewood BC vs Pitfour FC
 
Dyce BC vs Drumchapel United
 
OLM 2005 vs Rosyth FC
 
Giffnock North vs Erskine YFC or Bathgate Thiste Whites
 
Braehead FC vs Burnbank FC
 
Trondheim Athletic or Cambuslang FA vs Lasswade Thistle
 
Glenvale AFC or Thistle Weir vs West End Thistle
 
Livingston FC Community vs Kilwinning Rangers Blues
 
EK Caledonian Thistle vs Greig Park Rangers
 
East End Lewis Youth vs Riverside CSC
 
Blackburn United Black vs Cove BC
 
 
All ties are due to be played on the weekend of the 16/17th November. Good luck to all teams involved!
 
The draw for the fourth round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden on Wednesday evening
 
This stage sees the number of teams in the competition cut down to just 64, with the exception of those still to play their third round ties this weekend.
 
The full draw is as follows:
 
 
Linlithgow Rose vs Giffnock SC
 
Spartans FC Youth vs Cumbernauld Colts Blue
 
Dundee United SC vs Hutchison Vale
 
Finnart BC vs Galston YFC
 
Dyce BC Blue vs Dreghorn Moorfield FC
 
Glasgow Boys FC vs Inverkeithing United FC
 
Kirkfield United vs Larbert FC
 
Musselburgh Windsor vs Blantyre SA Gold
 
Blue Brazil BC vs Sons of Struth
 
EKFC Gold vs East End Lewis Youth or St Andrews BC
 
Milton vs Drumsagard FA
 
Kilsyth Amateur Juniors vs Leith Athletic Colts or Salvesen CFC
 
Kelso FC vs Forfar BC or Montrose Youth
 
Broughty United Pumas or Carolside SC vs Scotland BC Central
 
Dunbeth FC vs Rossvale United
 
Blairgowrie or Dryburgh Athletic vs Central Boys FA
 
Bonnyrigg Rose Whites or Carluke United vs Clarkston Athletic
 
KCFC Blasties vs Gleniffer Thistle
 
Airdrieonians Real BC vs Westdyke Thistle or St Andrews Colts
 
Clydebank FC or Blantyre SA Black vs East End Boys United or Portobello CFA
 
Craigie Colts vs Formartine United Youth
 
Stonehaven YFC vs Ardencaple BC or St Cadocs YC
 
Palace Park BC A vs Monifieth Athletic
 
Linwood Rangers vs Fraserburgh Link Up
 
Lochar Thistle vs Mossend FC
 
Erskine YFC vs Heston Rovers
 
Tynecastle FC vs Burnbank FC Black or Lothian Colts
 
Dyce BC Whites vs Thorn Athletic
 
Rossvale FC vs Cambuslang FC
 
Gairdoch United Golds or Holytown Colts vs Westdyke CC
 
Tynecastle Whites or Colony Park vs Knightswood FC White
 
Kennoway Star Hearts vs Gala Fairydean Rovers
 
 
All ties are due to be played on the weekend of the 16/17th November. Good luck to all teams involved!
 
The draw for the fourth round of the inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden on Wednesday evening.
 
The fourth round sees the number of teams left in the competition cut to 64, with the exception of a few third round games set to be played this weekend.
 
The full draw is as follows:
 
 
Villa Park vs Newtyle United
 
LK Galaxy Blues or Northstar CFC vs Kirkwood United
 
Blantyre Victoria vs AM Soccer Club
 
Lasswade Thistle vs Drongan United
 
Cuminestown Youth AFC or Gleniffer Thistle vs Galston YFC
 
Riverside FC vs Edinburgh South CFC
 
Dundee West Yellows or Bonnyton Thistle vs Arthurlie Juniors
 
Linwood Rangers vs Hillwood FC
 
Musselburgh Windsor vs Blue Brazil BC
 
Knightswood FC vs Monifieth Athletic
 
Haddington Athletic vs Gairdoch United
 
Campsie FC vs Sons of Struth Glasgow
 
Dalkeith Thistle vs Cambuslang FC
 
St Cadocs YC County or Central Boys FA vs Drumsagard FAC
 
North Queensferry vs Hearts of Beath Juniors or Scone Thistle
 
Strathaven Dynamo vs Park Sports Project
 
Salvesen CFC vs Dunipace FC
 
Clarkston Athletic vs EK Stars
 
Leith Athletic or Jimmy Johnstone Academy vs Condorrat BC Real
 
Blackburn United CYFC vs Milton Rovers
 
Glenburn MWFC vs Edinburgh South Athletico
 
Ashfield Juniors vs Forfar BC Blue or Edinburgh South Bocas
 
Scotland BC Glasgow vs ES Galaxy
 
Holytown Colts vs Glenrothes Athletic or Rossvale FC
 
Yett Farm BC vs Dyce BC
 
Thistle Youth vs Cambusnethan Talbot BC
 
Thorn Athletic vs Linlithgow Rose
 
Spartans FC Youth vs East End Lewis Youth
 
EKYC vs Cumnock Juniors YFC
 
Burntisland Boys or Montrose Youth vs Portobello CFA
 
Cove BC vs East End United BC
 
Dundee United SC vs Tynecastle FC
 
 
All ties are due to be played on the weekend of the 16/17th November. Good luck to all teams involved.
 
The draw for the first and second rounds of the U21's inspiresport Scottish Youth FA Cup was made at Hampden Park yesterday evening. The draw was conducted with the help of former Rangers player and Scottish FA Chief Executive Gordon Smith.
 
Champions Rutherglen Glencairn continue their pursuit for a second straight trophy with an away trip to Pollok Juveniles, Whilst beaten finalists Barrhead face a trip to face EKFC Gold.
 
YFS is happy to announce that we will be bringing back for this season our popular Scottish Cup goals show, where we film and feature a number of key games in the competition. Have a look at one of our previous shows by clicking here.
 
If you're team would like the opportunity to feature in our third round goals show, contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for more information.
 
The full first and second round draws are as follows:
 
 
1st Round
 
Cambuslang Rangers vs Renfrew FC
 
Paisley FC vs Johnstone Burgh
 
 
2nd Round
 
Cambuslang Rangers or Renfrew FC vs Antonine FC
 
Pollok FC vs Gourock AFC
 
Arthurlie Juniors vs Paisley FC or Johnstone Burgh
 
Calderbraes FC vs Larkhall Thistle
 
Rossvale FC vs Harmony Row
 
KSC Kilwinning Rangers vs Dalziel BC
 
Inverclyde Amateurs vs Erskine YFC Reds
 
Wishaw WW vs Gartcairn FA
 
Finnart BC vs Vale of Leven
 
Largs Thistle vs Drumchapel United
 
Clyde FC 21s vs Kilsyth Athletic
 
Shettleston Juniors vs EDFC Rovers
 
Busby AFC vs Tower Hearts
 
Linwood Rangers vs Greenock HS
 
EKFC Gold vs Barrhead YFC
 
Pollok Juveniles vs Rutherglen Glencairn.
 
 
All ties will be played on the weekend of the 2nd/3rd of November. Best of luck to all teams involved!
 
 
Page 1 of 45