YFS

Home My YFS

Scottish Youth FA Cup - U13's Third Round Draw 2018/19

Written by 
 
 
The draw for the third round of the U13's Inspiresport Scottish Youth Cup took place this morning at Hampden Park.
 
Broadcast live on Facebook, 129 teams learned who they'll be up against at the start of November. 
 
Amongst the fixtures will be a long trip for Deveronvale Reds, who wil be making the journey from Aberdeenshire down to the capital to take on Tynecastle FC Whites.
 
The full draw is as follows:
 
Oban Saints Youth Club v Central Boys Football Academy
Colony Park FC v Thistle Weir
Arniston Rangers v Hamilton Accies Boys Club
Drumchapel Utd v North Merchiston
Carolside Sports Club v Stewarton Annick
Carse Thistle v Tranent Colts
AM Soccer Club v Tynecastle FC
Caledonian Youth Club v Milngavie FC
Dunbeth FC v Clarkston Athletic
Renfrew Victoria FC v Dundee Sporting Club
Clyde FC Community v Formartine Utd Youth
Hutchison Vale FC v Thorn Athletic YFC
Livingston FC Community Red v Portobello Community Football Academy
Dalrymple Colts v Pollock Utd Soccer Academy
St Cadocs YC P&D v Holytown Colts FC
Hillwood BC v West End Reds
Rossvale FC v Dundee West FC Royals
Kildrum Utd FC v Blantyre Soccer Academy Gold
Craigie Colts v Sons of Struth
Airdrieonians Real BC v Bonnyrigg Rose Reds
Cleland BC v East End Utd BC
Newmains Hammers v  Arthurlie Juniors Youth Football Academy
Syngenta Juvenile Colts v Glenvale AFC
Broughty Utd Youth FC Pumas v Mossend Football Club
Heston Rovers v Linlithgow Rose CFC
Gala Fairydean Rovers v Parkmoor FC
Kilsyth Community Football Club v Lewis Utd Youth
Cramond FC v Clydedale FC
Blairhall Villa AFC v Kemnay FC
Inverkeithing Utd FC v St Andrews Colts FC
Broomhill BC OR Bridgewater BC v Glasgow Boys FC
Balloch Eastfield FC Navy v Spartans FC Youth Reds
Scotland Boys Club Central v Cove Boys Club
Monifieth Athletic v Dumbarton Utd
Wasp Community Club v Broomhill Sports Club
Ardencaple Boys Club v Broomhill Sports Club Lightening
Salvesen CFC v Clairmont AFC
Dyce Boys Club Whites v Westerton Utd Whites
Glenrothes Strollers v Dorvie Caley Youth FC
Edinburgh City v Syngenta Juveniles Grange
Dalkieth Thistle AFC v Renton Craigandro
St. Patrick’s Sports Academy v Dreghorn Moorfield FC
Valspar FC v Kirkcaldy Inter
Airdrie Utd Boys Club v Kilsyth Community FC Kelvin
Dunipace FC v Glenifer Thistle
Rosebank Thistle v Currie Star FC
Pitfour FC v East Kilbride Burgh Utd
Tynecastle FC Whites v Deveronvale Reds
Montrose Youth Vics v Giffnock SC
Mid Calder Colts v Carluke Utd
East End Boys Athletic v Dyce BC
Bonnyrigg Rose Whites v Stenhousemuir FC
Dunbar Utd Colts v Auchinleck Talbot
Dundee Utd SC v Villa Park FC
Glenrothes Athletic v Haddington Athletic CFC
Clydebank FC v Armadale Community FC Blues
St Andrews BC v West End Community Club
Peterhead BC v Montrose Youth
Dryburgh Athletic v Musselburgh Windsor FC
Currie FC v Eddlewood Boys Club
Spartans FC Youth v Irvine Meadow
Gairdoch Utd FC Gold v KCFC Blasties
Kintore Utd FC v Real Fife
Arbroath Lads Club v Blairgowrie & Rattray CFC
 
The 64 ties will be played on the 3rd and 4th of November.

Liam Dickson | YFS Central Region Journalist

Login to post comments