YFS

Home My YFS

Scottish Youth FA Cup - U14's Third Round Draw 2018/19

Written by 

The draw for the third round of the U14's Scottish Youth FA Cup was made earlier today at Hampden Park and has certainly drawn up a few interesting ties.

Hutchison Vale will begin their defence of the Scottish Cup trophy with a home tie against Paisley-based side Palace Park, while last year's finalists Cove BC will look to go one further than last year as they face a trip to Bishopbriggs to face West Park United.

The full draw is as follows:

 

Palace Park FC vs Deveronvale

Glenbrae Colts vs Cunninghame Youth FC

Rosyth FC vs Northstar CFC Cubs

Linlithgow Rose CFC Maroons vs Sunnybank Elite FC

Largs Colts vs Broxburn Athletic Colts

Dundee West vs Falkirk FCF Whites

Letham SC Sky Blues vs Portobello CFA

Musselburgh Windsor vs Tynecastle FC

Banks O'Dee Albion vs Glenvale AFC

Westend CC Thistle vs Armadale CFC Blues

Milton vs Ardrossan Winton Rovers

Kelso FC vs Kirkliston and South Queensferry

Cliftonhill BC vs Cambuslang FA

Westerton United FC vs KFC Kilwinning Rangers Blues

Lenzie YC vs Kilsyth Athletic FC

Colony Park FC vs Dumbarton United

Crosshouse bc vs Pitfour FC

Drumsagard FAC Blue vs Edinburgh South

Loanhead Miners YFC vs Heston Rovers Colts

Falkirk FCF CFSDA vs Broomhill SC or Hillwood BC Thistle

Glasgow Boys FC vs Northstar CFC Orange

Colony Colts FC vs Milton Rovers YFC

Fraserburgh Link-up vs The Nith United

Pittenweem vs Giffnock SC

Giffnock SC Blacks vs Ashfield Juniors Whites

Scotland BC Purple vs Kennoway Star Hearts FC

Knightswood FC vs Thorn Athletic YFC

Hutchison Vale vs Palace Park BC B

Dunbeth FC vs Wasp CC

Maryfield United vs Lochend FA

Lewis United Youth vs Lomond Colts

Grass Development Coaching vs Millenium FC

Glenrothes Athletic vs Westdyke CC

Hutchison Vale Colts vs Eddlewood BC

Holytown Colts FC vs Harmony Row YC Reds

Rossvale FC vs Kelty Hearts CC

Galston YFC vs Redhall Star YFC

Aston Villa CFC vs North Berwick FC

Kirkshaw Colts Blacks vs Pro Football Academy

Kildrum United FC vs Falkirk FCF

Motherwell FC CT vs Glenburn Miners Welfare FC

East Fife YA vs Bayside FC Athletic

Musselburgh Windsor Blues vs Dunbar Colts

East End Thistle vs Donside Juveniles

Dunblane SC vs Summerston BC

Bathgate Thistle CFC Whites vs Gairdoch North

Erskine Youth FC vs Dundee Thistle

Longniddry Villa vs Broughty United Panthers

Bonnyton Thistle vs Gairdoch SC Reds

Larkhall Thistle AFC vs Morton Community

Cumbernauld Pumas vs Riverside CSC

Crieff Juniors vs Stewarton Annick

Gairdoch United YFC vs Lochend YFC

Lasswade Thistle vs West Park Utd Navy

Drumchapel United vs St Patrick's Sports Academy

Mill United vs Glenrothes Strollers

Livingston FC Community vs Braehead FC

Ellon Meadows vs Dundee United SC

Dundee Sporting vs Cambusnethan Talbot Community

Fairmuir BC VS Camelon Juniors

West Park United vs Cove BC

Kerse United vs Spartans FC Youth

Dundee West Royals vs Clydebank FC

Earlston Rhymers YFC vs Hampden Weir

 

 
All ties will be played on the weekend of the 3rd/4th of November
Login to post comments